*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
DermaPen - pentru riduri si cicatrici post acnee
« on: January 28, 2013, 11:39:58 AM »
Ce parere aveti? La dermatoloaga mea e 100 euro sedinta. Ma tenteaza pentru cicatricile post acnee mai ales, pentru ca laser nu vreau.

« Last Edit: January 28, 2013, 11:45:24 AM by angeldust »

*

Kyra

• 697
Re: DermaPen - pentru riduri si cicatrici post acnee
« Reply #1 on: February 01, 2013, 01:38:13 AM »
Ce pupeze sunt astea! Nici nu am putut sa ma uit la tot video-ul. Nu e ca un derma roller?
Si laser de ce nu vrei? Poti sa faci cu intensitate ceva mai scazuta in mai multe sedinte, cat sa nu trebuiasca sa stai claustrata in casa.

*

Maria

• 1926
« Reply #2 on: February 01, 2013, 02:28:08 AM »
Eu l-as incerca, am avut dermarollerul insa din cauza durerii nu m-am putut tine de el si cred ca am si exagerat din dorinta de a vedea rezultate si am dat peste alte probleme  :nehotarat:
Dar cu o crema pt amortit cred ca e mult mai usor sa rezisti la un tratament complet.
Angel doctorita ta iti da ceva creme pt acasa, ce foloseste acolo?
Cred ca produsele folosite in timpul si dupa sedinta conteaza mult.

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #3 on: February 01, 2013, 10:58:02 AM »
Kyra cu laser e si mai scump si nu stiu de ce am asa o fobie, mai ales ca ma stiu cu piele super problematica, mi-e ca scap de dracu si dau de tat-su sau chestii de genul asta.

Maria, are tot felul de creme, ca face si o gramada de alte tipuri de tratamente (Intraceuticals de exemplu)...dar nu stiu pentru Dermapen in mod special ce prescrie, va trebui sa intreb.

*

Kyra

• 697
« Reply #4 on: February 02, 2013, 18:03:13 PM »
Angel, fii curajoasa, nu are ce sa ti se intample de la laser, mai ales daca il pui la o intensitate scazuta.
E mai scump (ce preturi sunt la voi btw?) dar macar vezi o ameliorare semnificativa dupa cateva sedinte. Depinde acum si tipul de laser, gasesti si la preturi mai rezonabile.

Daca nu vrei si nu vrei laser, mult mai soft ar fi tratamentele pe baza de radiofrecventa bipolara sau tripolara, de care or fi. bune si pt cicatrici si anti-aging, pentru ca stimuleaza productia naturala de colagen si elastina, incalzind dermul.
Ar trebui sa aiba dermatoloaga ta, mi se pare destul de dotata  ranjet

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #5 on: February 13, 2013, 12:01:14 PM »
Kyra, nu mai are laser si nici radiofrecventa :( Radiofrecventa tripolara am incercat cateva sedinte pentru celulita si nu am observat nicio imbunatatire asa ca am renuntat.

Momentan dermatoloaga nu vrea sa imi faca nici cu Dermapen ca a zis ca atata timp cat tot am acnee activa si chisturi acneice sub piele ea nu imi recomanda.

Tu ai facut cu laser sau de ce zici ca se vad imbunatatiri imediate?

*

happycat

« Reply #6 on: February 14, 2013, 11:32:17 AM »
Exista o chestie similara cu dermapenul asta, se numeste dermastamp si se poate folosi acasa.
Nu imi dau seama cat de eficienta poate sa fie, cred ca acele astea de pana la 1mm nu au efecte asa de vizibile. Problema este ce punem pe fata dupa dermastamp, avand in vedere ca produsul penetreaza mai bine, se absoarbe mai bine in tesuturi eu nu as pune orice chimicala pe fata.  :think:

*

Maria

• 1926
« Reply #7 on: March 18, 2013, 02:53:28 AM »
Am si eu o colega la munca ce a mers la o sedinta de dermapen si urmeaza sa faca un tratament mai lung. Are in jur de 35 de ani si ceva riduri in jurul ochilor si la decolteu, o s-o urmaresc sa vad ce schimbari observ :).
Ea a venit la munca imediat dupa tratament si pielea nu era deloc rosie, poat eun pic mai roz dar arata foarte hidratata, probabil si de la vitaminele de dupa, mi-a zis ca i-a pus tot felul de masti cu colagen si vitamine.
Totusi dupa 3 zile mi s-a parut ca pielea ei era ca inainte de sedinta, cel putin atat cat pot observa eu.

« Reply #8 on: February 17, 2014, 19:49:24 PM »
Am fost acum cca 2 saptamani la o prima sedinta de Dermapen. Rezultatele chiar au fost incredibil de bune si vizibile imediat, asa curata nu am mai avut fata demult. Cicatricile s-au atenuat vizibil cele hiperpigmentate, nu insa si cele sub forma de cratere/gropi in tesut, la alea nu am vazut mari modificari dupa o singura sedinta.
Problema e ca intre timp mi-a aparut iar un puseu de acnee si am hotarat ca nu e rentabil sa mai merg pana nu scap dracu de acneea asta cumva, ca asa merg, imi rezolv cicatricile si intr-o saptamana am altele, de la noile leziuni.

« Reply #9 on: September 18, 2015, 21:33:25 PM »

« Reply #10 on: February 16, 2017, 12:04:20 PM »
Si Derminaxul e un produs care ajuta la eliminarea cosurilor de pe corp.

« Reply #11 on: June 14, 2018, 15:59:34 PM »
Ar fi interesant de aflat niste leacuri babesti care sa fie naturale si sa dea randament.

*

Maria

• 1926
« Reply #12 on: June 18, 2018, 16:21:56 PM »
Īncerc sa imi amintesc despre cine am scris in 2013 ca a făcut tratamentul cu dermapen īnsă nu reusesc sa imi amintesc.

Angel tu ai mai repetat experiența ?
As vrea sa merg eu in Bucuresti īnsă as vrea o recomandare de medic care face acest tratament.

« Reply #13 on: June 19, 2018, 16:25:04 PM »
Eu nu am mai repetat ca de atunci tot am acnee activa multa si nu prea e recomandat. Tot pandesc o perioada mai ok ca sa repet.

Pt Bucuresti si-a facut de curand o cunostinta si a fost multumita la Dr Adriana Necula Teodorescu (Skinmed).